محل تبلیغات شما
معرفی

فیلیپ استارک در سال 1949 در پاریس متولد شد. او به یاد می آورد که تمام دوران کودکی اش را لا به لای کاغذها و تخته های طراحی پدرش سپری کرده، در حال جدا کردن یا سرهم کردن قسمت های مختلف یک محصول، بریدن، سنباده زدن یا چسباندن تکه های یک موتورسیکلت، دوچرخه یا محصولاتی شبیه به این چون پدرش طراح هواپیما و اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه بود. شاید به همین دلیل است که او با اینکه در Ecole Nissim de Camondo پاریس درس خوانده خودش را "خودآموخته" می داند. این طراح شوخ طبع یکی ازمشهورترین و در حقیقت یکی از بزرگان دنیای طراحی صنعتی ست.

گفتگو با فلیپ استارک

شما سالهاست که طراحی می کنید، و هنوز بنظر می آید که هزاران ایده دارید، اینطور نیست؟

وقتی جوان هستیم دوست داریم ابراز وجود کنیم و من هم این کار را کرده ام. به نظر من وظیفه اصلی خدمت کردن است. من به جامعه ام خدمت می کنم. هر شخص نماینده قبیله اش است. هرگز نباید به جای دیگری فکر کرد باید برای خودمان، همسرمان و فرزندانمان کار کنیم اینجاست که با صداقت کار می کنیم و بازرایابی نمی کنیم. نباید طراح قبیله های دیگر بود.

چه موانعی در زندگی حرفه ای وجود دارد؟

هیچ مانعی وجود ندارد همه چیز کم کم پیش می آید؛ در کلاس درس شروع به نقاشی کشیدن می کنید و معلم شما را از کلاس بیرون می کند چون هیچ وقت درس نمی خوانید -من هیچ وقت در هیچ امتحانی قبول نشدم چون هرگز قادر به یادگیری چیزی نبودم. بعد یکروز معلم می بیند که شما نقاشی جالبی کشیدید و برای اولین بار معامله ای می کنید. می گوید نقاشی هایت را به من بده و من کاری به تو ندارم. و این طور بود که زندگی و نقاشی هایم شروع شد. فکر کنم 5 سالم بود و کم کم این کار را برای دوستانتان، روستایتان و کان می کنید. و بعد یک نفر از کشوری آنطرف دنیا می گوید کار آن فرانسوی بد نیست و شروع می کنید به ساختن. برای همین صداقت خیلی خیلی مهم است. چون دنیا دنیای کوچکی است و اگر کوچکترین کار بدی بکنید همه می فهمند. بنابراین صداقت، سرمایه گذاری روی انسان ها سرمایه گذاری روی خلاقیت، دائما تلاش کردن و بالابردن دانش حرفه ای همه اینها یک مجموعه است و هیچ مانعی وجود ندارد.

آیا شما خسارت های محیط زیستی، اجتماعی ناشی از محصولاتی را که طراحی می کنید محاسبه می کنید؟

مطمئنا. برای مثال قصد داشتیم فروش مبلمان را با اجاره آن جایگزین کنیم که متوجه شدیم این کار شدنی نیست چون هیچ کس مبلمان را پس نمی دهد. برای همین مدتی است که برای دوران بعد از پلاستیک کار می کنم. که وقتی نفت پایان یافت و پلاستیکی تولیده نشد چه اتفاقی می افتد. آلودگی گسترده خود شی نیست، این که ما آن را می خریم. پرسش واقعی باید این باشد که آیا من واقعا به آنها نیاز دارم و این در مورد همه چیز صدق می کند.

آیا می توانید خوشبختی را ترسیم کنید؟

یک نوع بیماری فکری در مورد خوشبختی وجود دارد همه فکر می کنند که زندگی با تعهد شاد بودن تحویل داده شده است. انگار خوشبختی تنها دلیل زندگی است. به نظر من پیش از آن باید نقش خود را به خوبی ایفا کرد ما یک طناب بافته شده هستیم وقتی به دنیا می آییم یک قسمت از آن را دریافت می کنیم: از پدر مادر، تمدن، جامعه. ماهم این رشته را می بافیم تا طناب دیگری تحویل دهیم. تنها وظیفه ما این است که آنرا بهتر از آنچه تحویل گرفته ایم بسازیم. تا محصول بهتری به فرزندانمان تحویل دهیم. به آنها بگوییم این بهترین کاری بود که توانستم انجام دهم. کار خود و کار انتقال خود را با زیبایی هرچه بیشتر به شاعرانه، با نهایت دقت و صداقت و شوخ طبعی انجام دهیم. این خیلی خوب است.

متن کامل مصاحبه یورونیوز:

http://persian.euronews.com/2014/10/21/designer-philippe-starck-words-like-longevity-and-legacy-have-become-almost-/

فرهنگ ايراني؛ مفسد يا دانشمند؟

راهکارهای ارتقای ابعاد اخلاقی در نظام ارزیابی عملکرد کارکنان

گفتگو با فلیپ استارک

کار ,یک ,کنیم ,های ,چون ,وجود ,می کنید ,است که ,این کار ,و من ,را با

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها